Akwaria naturalne do domu - jak zacząć?

Akwaria naturalne

Jeśli masz ochotę na dodanie ryb do swojego domu, ale nie chcesz zajmować się bałaganem związanym z akwarium, rozważ akwarium naturalne. Nazywane również zbiornikami biosferycznymi lub terrarystycznymi, naturalne akwaria są samowystarczalnymi ekosystemami, które mogą być tak proste jak jedna roślina i jedna ryba lub tak złożone jak cały las deszczowy wypełniony roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Co najlepsze, naturalne akwaria nie wymagają prawie żadnej konserwacji! Po założeniu wystarczy uzupełniać wodę co kilka tygodni i co jakiś czas podlewać rośliny. Jeśli się znudzisz, zawsze możesz dodać więcej roślin lub ryb. Brzmi świetnie, prawda? Dowiedzmy się wszystkiego, co musimy wiedzieć o zakładaniu naturalnego akwarium w domu.

Opieka nad akwarium

Kluczem do udanego akwarium jest dobra opieka! Zwróć szczególną uwagę na jakość wody. Woda w akwarium szybko się brudzi, więc będziesz musiał ją regularnie podmieniać. Ogólna zasada to podmiana 25% wody co tydzień. Musisz również upewnić się, że woda jest dobrze napowietrzona i ma odpowiednią ilość dwutlenku węgla. Kolejnym istotnym elementem pielęgnacji zbiornika jest światło. Naturalne akwaria potrzebują światła słonecznego, aby mogły produkować tlen i podtrzymywać życie roślin. Jeśli zakładasz zbiornik na lądzie, będziesz potrzebował źródła światła. W przypadku pojemników wodnych możesz użyć lamp akwariowych lub naturalnego światła słonecznego.

Jeśli używasz światła słonecznego, pamiętaj, że będzie się ono różnić w zależności od pory roku i pory dnia. Będziesz musiał również karmić swoje ryby. Rodzaj pokarmu, którego używasz, będzie zależał od gatunku, który posiadasz. Częstotliwość karmienia zależy również od rodzaju ryb i ilości, jaką im podajesz. Możesz karmić je raz dziennie lub kilka razy dziennie w zależności od rodzaju pokarmu, którego używasz.

Zdobądz wiedzę na temat ryb i ekosystemu

Przed rozpoczęciem zakupów roślin i ryb zdecyduj, jaki typ ekosystemu chciałbyś stworzyć. Możesz zacząć od pustyni, lasu tropikalnego, sawanny lub środowiska wodnego. Możesz także łączyć i dopasowywać rośliny, aby stworzyć własny, niepowtarzalny ekosystem! Kiedy już zdecydujesz się na ekosystem, poszperaj trochę na temat roślin i ryb, które dobrze rozwijają się w tych warunkach. Dowiedz się, co jedzą, jak się rozmnażają i jakiej opieki wymagają. Pomoże Ci to upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz i uniknąć wprowadzenia jakichkolwiek gatunków inwazyjnych.

Naturalne akwaria - czy warto?

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem naturalnego akwarium, zapewne masz kilka pytań, czy warto podjąć cały wysiłek. Po pierwsze, takie zbiorniki to zdecydowanie więcej pracy niż akwarium ze sztucznymi roślinami. Ale są one również bardziej satysfakcjonujące. Patrzenie, jak rośliny i ryby rozwijają się w samowystarczalnym ekosystemie jest niezwykle satysfakcjonujące. A kiedy wszystko jest już gotowe, wystarczy wymieniać wodę oraz obserwować. Jeśli nadal nie wiesz czy chcesz mieć w domu naturalne akwarium, oto kilka powodów, dla których może być ono świetnym dodatkiem do Twojego domu. Są one estetyczne, samowystarczalne ekosystemy, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Mogą być edukacyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są one dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, więc można znaleźć taki, który pasuje do każdej przestrzeni.