Wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu akwariów: Przewodnik krok po kroku

Czyszczenie akwariów

Posiadanie akwarium to świetny sposób, aby wprowadzić trochę naturalnego piękna do swojego domu, a jednocześnie pomóc w utrzymaniu dobrego stanu małego ekosystemu. Posiadanie akwarium to także wielka odpowiedzialność: musisz dbać o te małe rybki i utrzymywać je w szczęściu, zdrowiu i czystości. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w hodowli ryb lub innych stworzeń wodnych, czyszczenie akwarium może być na początku dość przerażające. Ale nie martw się! To nie jest tak straszne, jak się wydaje. Tak jak każde inne zwierzę domowe, dbanie o akwarium wymaga rutynowych zadań konserwacyjnych, które wcale nie są skomplikowane. W tym artykule podzielimy się naszym spostrzeżeniem na temat tego, jak prawidłowo i skutecznie czyścić akwarium.

Jaka jest zalecana częstotliwość czyszczenia akwarium?

Ogólna zasada mówi, że akwarium powinno być czyszczone raz w miesiącu. Jednak będzie to zależało od wielkości akwarium i ilości ryb, które w nim trzymasz. Jeśli masz niewiele rybek, które są niewielkich rozmiarów, możesz czyścić akwarium co 2 lub 3 miesiące. W dużych akwariach lub tych z dużą ilością ryb, prawdopodobnie będziesz musiał czyścić je co tydzień. Możesz również użyć zestawu do badania jakości wody, aby wskazać, kiedy nadszedł czas na dokładne czyszczenie akwarium. Idealnie, chcesz oczyścić swoje akwarium zanim poziom azotanów, amoniaku i fosforanów będzie zbyt wysoki.

Jak podmienić wodę w akwarium?

Woda w akwarium powinna być regularnie zmieniana. Zazwyczaj proces ten powinien być przeprowadzany raz na miesiąc, a nawet częściej, jeśli akwarium jest nadmiernie zarybione. Podczas podmiany wody pamiętaj, aby jednocześnie przeprowadzić dokładne czyszczenie akwarium i wymienić wszystkie media filtracyjne. Jest to świetna okazja do sprawdzenia szyb i dekoracji pod kątem ewentualnych uszkodzeń, jak również. Czyszcząc zbiornik, zacznij od usunięcia ryb i bezkręgowców. Następnie usuń podłoże (żwir lub piasek) i dokładnie je wyczyść. Zeskrob wszelkie glony i inne osady z boków akwarium za pomocą skrobaczki i wyczyść szybę zbiornika za pomocą miękkiej gąbki i łagodnego środka czyszczącego. Następnie wyczyść wszystkie dekoracje i media filtracyjne (należy to robić raz w roku). Jeśli chcesz pozbyć się glonów, możesz użyć roztworu czyszczącego lub wybielacza, albo zeskrobać je ręcznie. Możesz również użyć roztworu czyszczącego do usunięcia osadów ze szkła i niektórych rodzajów glonów.

Jakie są najczęstsze problemy z czyszczeniem akwarium

Istnieje kilka powszechnych problemów z czyszczeniem akwarium, które możesz napotkać. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Brudna woda - Jeśli Twoja woda jest bardzo brudna, być może będziesz musiał ją częściej czyścić. Upewnij się, że regularnie testujesz jakość wody, a jeśli nie jest ona wystarczająco czysta, będziesz musiał częściej czyścić zbiornik.
  • Brudne filtry - Ważne jest, aby regularnie czyścić filtry, aby zapobiec ich zatkaniu. Przeczytaj instrukcję obsługi dołączoną do filtrów, aby dowiedzieć się, jak często należy je czyścić.
  • Wzrost glonów - Glony mogą być dużym problemem w akwarium. Może sprawić, że woda będzie wyglądać brzydko i może zablokować filtry, utrudniając prawidłowe czyszczenie akwarium.